pr@jurimex.ua+38(044)500-79-72
Отримати консультацію
Юридичні кадри в кризу. Автор: Юрій Крайняк.
Повернутися в медіацентрНа головну
Юридичні кадри в кризу. Автор: Юрій Крайняк.
Юридичні кадри в кризу. Автор: Юрій Крайняк.

Щороку кількість юристів, яких випускають вищі навчальні заклади, зростає, а нарікання, що знайти хорошого фахівця залишається задачею не з простих, не припиняються. Тож спробуємо розповісти, як це питання вирішується нашою фірмою.

ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ НА РИНКУ ЮРИДИЧНИХ КАДРІВ?

Як відомо, ринок праці приростає в кількості, але не в якості. Ситуація, коли резюме більше, ніж вакансій, не є унікальною саме в юридичних професіях. Одним із способів використання її на свою користь є проведення набору серед талановитих, , цілеспрямованих та амбіційних студентів або випускників юридичних ВУЗів. І ми в Jurimex пробуємо забезпечити практику для студентів, без стажування, по програмі першого місця роботи, починаючи вже з 2-го курсу навчання.

Окрім того, на ринку багато спеціалістів, у яких вже є досвід роботи, але з тих чи інших причин вони вимушені шукати місце зайнятості знов. Якщо багато спростити, таких фахівців можна поділити на дві умовні групи: ті, які не прижились на минулому місці роботи через претензії з боку роботодавця і ті, які самі пішли шукати іншої професійної долі або через скорочення персоналу, або через невідповідність попереднього місця роботи професійним амбіціям.

ЯК ЗМІНИЛИСЯ ВИМОГИ НАЙМАЧІВ ПІД ЧАС КРИЗИ?

Були часи, коли більшість українських компаній могли собі легко дозволити тримати у штаті юриста і бухгалтера.  Криза змушує роботодавця «різати» штат, і, наприклад він може задаютись питанням: «навіщо тримати юриста, якщо договори може і бухгалтерія перевіряти»?

Очевидно, що крім універсальності максимальну цінність мають фахівці , яким потрібна мінімальна кількість часу на «розкачку». Професіонали, які практично зі старту можуть приносити максимальну користь своїй компанії, – ось пріоритетна мета більшості роботодавців. Знов-таки, зі вчорашніх студентів такого зазвичай не отримати, що також є одним з факторів, що впливає на ринок зайнятості. Юрист без досвіду роботи – це зазвичай помічник більш досвідченому юристу, а тримати штат більше одного юриста можуть собі дозволити далеко не всі українські компанії. Тим більше, якщо компанія працює на ринках, що постраждали від кризи.

НАСКІЛЬКИ ЗАРАЗ ЗМІНЮЄТЬСЯ ПОКАЗНИК ЗВІЛЬНЕНЬ?

Зараз люди намагаються триматися за робочі місця з огляду на те, що значно підвищилася конкуренція між претендентами. Деякі юристи починають працювати на аутсорсингу та беруть в роботу декілька проектів. Cьогодні шанс утриматися на робочому місці – це постійна робота над собою: підвищення своєї ефективності, кваліфікації та розширення функцій. У Jurimex незначний показник звільнень. Компанія піклується про кожного співробітника, завдяки сформованим нами принципам внутрішньої кадрової політики:

  • вміння працювати у команді;
  • постійний розвиток;
  • дисципліна.

Сьогодні будь-якій людині необхідно підвищувати свою вартість на ринку праці і цінність для роботодавця. Як це зробити? Постійна робота над підвищенням своєї компетенції (читання додаткової літератури, відвідування галузевих конференцій і семінарів, в тому числі в неробочий час, самонавчання за фахом і т. д.); відкритість до нових завдань (певною мірою сьогодні ми повинні забути про посадову інструкцію і виконувати інші функції, які виходять за рамки класичної юриспруденції), максимальна продуктивність праці, постійна оптимізація діяльності підрозділу і своєї праці. Ми повинні забути про те, що робочий день – це час з 09.00 до 18.00, у якому існує час на 25 кава-брейків. Як під час кризи будь-яка компанія мобілізує свої ресурси, так і будь-який співробітник, який піклується про кар'єру і робоче місце, повинен мобілізувати свої.

НАСКІЛЬКИ Ж ЛЮДИ СЬОГОДНІ ГОТОВІ ПІДВИЩУВАТИ СВІЙ ПРОФЕСІЙНИЙ РІВЕНЬ?

На скільки можемо судити з власного досвіду, кількість юристів, які були змушені покинути компанію, хоч і готові були підвищувати свій професійний рівень, не велика. Ті співробітники, які підвищували рівень компетенції до кризи, зараз стали робити це старанніше. Тобто, можна сказати, що за рахунок їхньої роботи з підвищення власної цінності, ця цінність стала очевидною і для роботодавця

Ми в Jurimex намагаємось надати можливість для розвитку юристам.. Юристи компанії беруть участь у конференціях, семінарах, круглих столах, пишуть статті для видань та блогу.

Якщо за вас готова платити компанія – чіпляйтеся за цю можливість. Конкуренція на ринку посилилася, і чим більшою кількістю навичок ви володієте, тим вищі ваші вартість і незамінність. Потрібно зрозуміти, просто юрист – сьогодні це замало.

ОНЛАЙН ЮРИСПРУДЕНЦІЯ ЯК ВАРІАНТ ВИХОДУ З КРИЗИ

Не варто забувати про, що в Україні хоч і складна економічна ситуація, але технічний прогрес не обійшов нас стороною. З невеликим запізненням на 5-7 років (порівняно із Західною Європою і США) активно починає свій розвиток онлайн юриспруденція. Пов'язано це з тим, що державні органи переходять на електронний формат надання послуг. Подача документів для отримання публічних послуг, державні закупівлі, навіть судові позови  – все це частіше і частіше відбувається через інтернет.

Поступово суспільство відходить від практики довгих черг, де раніше чимало часу, та ще й з лайкою, витрачалося даремно. Набагато простіше включити комп'ютер, підключитися до інтернету і знайти собі там людину, яка безболісно вирішить всі проблеми.

ЯК ЮРИСТ ДОПОМОЖЕ БІЗНЕСУ В КРИЗІ?

Кризові явища досить серйозно впливають на економіку підприємств. Те, що раніше могло бути відносно безболісно списано на збитки, зараз може стати причиною істотних проблем у бізнесі, аж до його закриття. Ціна помилки, неважливо чиєї – юристів чи менеджерів з продажу, бухгалтерів чи водіїв, зросла багаторазово. "Активізувалися" у своїх неплатежах боржники, дебіторська заборгованість зростає, почастішали випадки банкрутства контрагентів. Роботи у юристів в організаціях додалося, а штати юридичної служби, на жаль, не виросли.

Що ж повинен робити сучасний юрист? По-перше, повинен визначити основні зони ризику в компанії клієнта. По-друге, вміти просто або точно сформулювати для керівника суть наявних або потенційних проблем і зуміти виробити заходи щодо запобігання можливим ризикам. По-третє, вибудувати бізнес-процеси і правила взаємодії з іншими службами компанії.

У кризових умовах з'являються нові проблеми, які необхідно вирішувати:

  • правильно бюджетувати юридичний супровід бізнесу, включаючи витрати на зовнішніх консультантів;
  •  правильно оцінити і підвищити економічну ефективність юридичної служби;
  • визначити бюджет, чисельний склад, необхідні компетенції і мотивацію співробітників юридичної служби;
  • знайти нові нестандартні інструменти роботи з боржниками з описом всього бізнес-процесу, не дати боргам потягнути за собою ліквідацію або банкрутство боржника;
  • визначити, чи варто йти в суд у кожній справі (чи завжди виграшна справа вигідна для компанії);
  • дізнатися приклади успішного лобіювання інтересів галузі або підприємства на законодавчому рівні і навчитися захищати своє підприємство;
  • дізнатися, які інструменти щодо виконання судових рішень працюють, а які – ні.

Правильно організована функція щодо забезпечення юридичної безпеки підприємства, грамотно відбудовані юридичні бізнес-процеси дуже сильно підвищують ефективність роботи юристів.

Автор: Юрій Крайняк

Попередня Наступна
30.10.2017
ТОП-5 положень реформування інституту фінансової відповідальності
02.10.2018
Бійки за нутеллу та пристрасть до алкоголю – про причини змін рекламного законодавства в Європі
Дивитися всі публікації
Юристи аналізують події в Україні та за кордоном
Підписуйтесь, щоб не пропустити важливе