pr@jurimex.ua+38(044)500-79-71
Отримати консультацію
Проблемні тенденції розвитку ринку цифрових електронних послуг обговорили під час форуму «ДЕК 2017»
Повернутися в медіацентрНа головну
Проблемні тенденції розвитку ринку цифрових електронних послуг обговорили під час форуму «ДЕК 2017»
Проблемні тенденції розвитку ринку цифрових електронних послуг обговорили під час форуму «ДЕК 2017»

Про важливість та вплив засобів масової інформації мало кому потрібно нагадувати. Та все частіше гравці цього ринку ведуть нечесну гру. Ці та багато інших актуальних питань в галузі електронних комунікацій обговорювались під час форуму «ДЕК 2017» в Одесі, на якому юридичну компанію «Jurimex» представляла адвокат, керівник практики судових спорів та арбітражу Ніна Кучерук.

Під час свого виступу юрист Jurimexвідмітила, що суб’єкти господарювання вдаються до різних методів суперництва з метою досягнення переваг порівняно зі своїми конкурентами, у тому числі використовують і нечесні методи конкурентної боротьби. Однією зі сфер діяльності, де учасники ринку використовують такі нечесні методи, є сфера телебачення, у якій нерідко пропонуються безкоштовні послуги або ж послуги за заниженими цінами, в тому числі цінами, нижчими їхньої собівартості.

Представник компанії зазначила, що діяльність, яка має на меті нечесно «переманити» споживача та витіснити конкурента, повинна кваліфікуватись як недобросовісна конкуренція, а особи, що її здійснюють, – притягатись до відповідальності. Проте на сьогодні значна частина законодавчих актів, які регулюють ці питання, є застарілою і не охоплює усіх існуючих проблем. Крім того, можна стверджувати, що на цей час відсутнє відповідне ефективне законодавче регулювання (зокрема, відсутні законодавчі заборони на здійснення “нечесної” діяльності провайдерами програмних послуг). Так, наприклад, якщо Закон України «Про телекомунікації» забороняє встановлення демпінгових та дискримінаційних цін провайдерами телекомунікацій, здійснення перехресного субсидування, то будь-які законодавчі норми із такою забороною щодо провайдерів програмних послуг відсутні.

Про застарілість Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» свідчить обмежений перелік чітко визначених видів (форм) недобросовісної конкуренції. Такий звужений перелік допускає учасникам ринку захиститися від недобросовісної конкуренції за умови доведення суперечності дій конкурентів чесним звичаям.

Адвокат JurimexНіна Кучерук акцентувала увагу на тому, що ефективним методом боротьби з недобросовісною конкуренцією буде внесення відповідних змін до чинного законодавства, зокрема шляхом чіткої заборони демпінгу, встановлення дискримінаційних цін. Так, у багатьох країнах світу (в КНР, Монголії тощо) демпінг прямо заборонений законом. Такі заборони є виправданими, адже вказані дії не лише порушують свободу здійснення підприємницької діяльності, але й негативно впливають на розвиток тієї чи іншої галузі. Крім того, серед негативних наслідків запровадження демпінгових цін та надання безкоштовних послуг можна виділити витіснення існуючих конкурентів та перешкоджання виходу на ринок нових, завдання збитків не лише провайдерам програмних послуг, але й правовласникам контенту.

Законодавчого регулювання вимагають і питання тривалих маркетингових акцій, які останнім часом є достатньо поширеним способом залучення нових споживачів. Безперечно, якщо такі акції носять не тимчасовий, а постійний характер, то в цьому випадку є достатні підстави стверджувати, що під виглядом маркетингових акцій здійснюються дії, що містять ознаки недобросовісної конкуренції.

На завершення свого виступу юрист зробила висновки, що відсутність відповідного законодавчого регулювання питання недобросовісної конкуренції провайдерів програмних послуг призводить до труднощів у захисті «чесних» учасників ринку. Подолання вказаної проблеми можливе шляхом внесення відповідних змін до чинного законодавства, яке б передбачало заборону безоплатного надання програмної послуги (крім випадків, передбачених законом), встановлення демпінгових цін, а також запроваджувало «часові обмеження» проведення маркетингових акцій. Крім того, на законодавчому рівні доцільно розширити перелік видів недобросовісної конкуренції вказаними вище діями шляхом доповнення Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції».

Попередня Наступна
08.06.2017
Юрист Jurimex домігся прийняття спадщини 16-річного терміну прострочення
22.06.2017
Трансформації моделі ведення бізнесу на території України
Дивитися всі публікації